Gremošanas sistēmas saistība ar smadzenēm

Gremošanas sistēmas saistība ar smadzenēm

Vai zināji, ka gremošanas orgānu sistēmu dēvē arī par ķermeņa smadzenēm? Tam noteikti ir pamats, jo gremošanas sistēma tieši ietekmē mūsu fizisko un garīgo labsajūtu. Rūpējoties par kuņģa-zarnu trakta veselību, Tu rūpējies arī par visa ķermeņa enerģiju un veselību.

Vesels kuņģa-zarnu trakts uzlabo organisma aizsardzības spējas

Kuņģa-zarnu trakts ir cilvēka imūnsistēmas jeb organisma aizsardzības sistēmas lielākais orgāns. Gremošanas orgānu sistēmas veselība tiešā veidā ietekmē mūsu kopējo veselību. Mēs saņemam dzīvei nepieciešamās barības vielas no pārtikas, kas kustās caur mūsu gremošanas orgānu sistēmu. Līdz ar ēdienu un dzērienu kuņģa-zarnu traktā var nokļūt arī kaitīgas vielas, piemēram, alergēni. Kuņģa-zarnu trakta uzdevums ir nepieļaut šo vielu nonākšanu organismā.

Pateicoties blīvajām zarnu sieniņām, kuņģa-zarnu trakts nodrošina mūsu organismam aizsardzību pret kaitīgajām vielām. Savukārt pareizs bakteriālais līdzsvars palīdz izvairīties no zarnu sieniņu bojājumiem. Dažreiz stress, antibiotiku lietošana vai nepareizs uzturs var izjaukt bakteriālo līdzsvaru, kā rezultātā pieaug kaitīgo baktēriju īpatsvars organismā. Tas savukārt izraisa kaitīgo vielu nokļūšanu organismā. Tā rezultātā rodas, piemēram, dažādi iekaisumi un alerģijas, kas izpaužas kā vēdersāpes, vēdera pūšanās un pastiprināta gāzu veidošanās.

„Aptuveni 70% cilvēka imūnsistēmas atrodas kuņģa-zarnu traktā”

Ja organismā ir lielāks labo baktēriju īpatsvars, tad organismam klājas labi. Labās baktērijas mazina akūtus zarnu iekaisumus jeb caureju un citas infekcijas, alerģijas, hroniskus zarnu iekaisumus un funkcionālos zarnu darbības traucējumus.

Vesels vēders - labāks noskaņojums

Bieži vien ir pat grūti iedomāties, ka mūsu gremošanas sistēmas dziļumos notiekošie procesi ietekmē arī mūsu smadzeņu darbību un labsajūtu. Zarnu mikroflora un bakteriālais līdzsvars ir tieši saistīts ar mūsu smadzeņu darbību. Ja kuņģa-zarnu trakta veselība ir kārtībā, tad arī mūsu smadzenes darbojas labāk.

Gremošanas sistēmas traucējumi ietekmē mūsu noskaņojumu un var novest pat pie tādiem psihiskiem traucējumiem kā depresija un hroniskā noguruma sindroms. Funkcionālie zarnu darbības traucējumi un kairināto zarnu sindroms (IBS) ir izplatīts piemērs, kas liecina par problēmām smadzeņu un gremošanas sistēmas sadarbībā.